Aiheen monipuolisuuden ja osin myös vaadittavien toimenpiteiden hajanaisuuden vuoksi, neljännen peliharjoituksen toteutustavaksi on valittu Desktop PC-peli, jolla tarkoitetaan tietokoneella, hiirellä ja näppäimistöllä pelattavaa peliä. Aiemmat harjoitukset on toteutettu virtuaalitodellisuus (VR) -teknologioita hyödyntämällä, mutta neljännessä harjoituksessa klassisempi PC-peli tarjoaa enemmän mahdollisuuksia tarvittavien toimenpiteiden pelillistämisessä: tässä pelissä mennään pidemmälle kuin vain asioiden havainnoimisessa, ja pelaaja pääsee tosissaan pelaamaan tarinallistetussa peliympäristössä.
Tämä peliharjoitus on toiselta nimeltään myös hyötypeli (serious game), jolla tarkoitetaan peliä, jonka päätarkoitus ei ole niinkään hupipelaaminen, vaan esimerkiksi jonkin asian oppiminen. Lokakuun työpajassa suunniteltiin yhdessä pelissä sisällytettäville objekteille / kohteille toimenpiteitä, joka käsittää niin oikeat kuin väärät toimenpiteet. Suunnittelussa onkin keskeistä miettiä, että pelissä opetettavat asiat tulee opittua pelatessa toimenpiteiden kautta. Toteutuksen tulee olla kiinnostava, opettava, mutta samalla myös hauska ja innostava: tätä varten hyötypelissä tulisi olla palkitsemissysteemi, jonka avulla pelaaja on motivoitunut jatkamaan pelaamista, mutta pystyy samalla myös seuraamaan omaa etenemistään pelissä.
Neljännen harjoituksen ”räjäytystä edeltävät ja sen jälkeiset turvallisuustoimenpiteet” tullaan toteuttamaan siis innostavana kaivosalan hyötypelinä, joka tullaan julkaisemaan vuoden 2021 puolella. Seuraa migael.fi sivuilla hankkeen etenemistä ja peliharjoitteiden valmistumista!